امنیت در خرید اینترنتی

اگر قصد خرید اینترنتی از یک فروشگاه الکترونیکی را دارید باید با چشمانی باز این کار را انجام دهید. ما نمی خواهیم خرید اینترنتی را یک کار عجیب و سخت جلوه دهیم اما وقتی شما به صورت فیزیکی هم خرید می کنید مطمئنا از یک مکان معتبـر خرید خود را انجام می دهید. خرید اینترنتی شاید ساده ترین و لذت بخش ترین کاری باشد که شما در اینترنت می توانید انجـام دهید به شرطی که به یک سری نکات مهم توجه داشته باشید.

خرید اینترنتی از فروشگاه های معتبر
قبل از خرید اینترنتی در مورد فروشگـاهی که می خواهـید از آن خرید کنیـد تحقـیق کنید. فروشـگاه های معتبر عمومـا آدرس پستـی، تلفن و مشخصات خود را به طور دقیق در وب سـایت شـان درج می کنند. دقت کنید که فروشگاهـی کـه از آن خـریـد می کنید یک فروشگاه فعال است یا یک وب سایت رها شده. در نظر داشته باشید تعداد زیادی وب سایت رها شده در اینترنت وجود دارند که روزی به مشتریان خود سرویس دهی می کردند اما به علل مختلف بی استفاده مانـده اند اگر از طـریق تبلیغات با فروشگاه آشنا شدید تقریبا می توان اطمینان داشت که فروشگاه مورد نظر فعال است، اما اگر به طور اتفاقی وارد فروشگاه شدید باید بررسی بیشتر نمایید. معمولا وب سایت های فعال بخش اخبارشان به روز است به عنوان یکی از نشانه های به روز بودن فروشگاه می توان در نظر گرفت است و یا اینکه بررسی کنید اطلاعات تکمیلی در مورد کالا به همراه قیمت و شرایط و هزیـنه های ارسـال درج شده باشـد. معمولا فروشگـاه هایـی که یک شعبـه ی فیزیکی دارند بسیار مطمئن تر از فروشگاه هایی هستـند کـه فقـط به صـورت مجـازی پـایه گذاری شده اند و آمارها نیز نشان می دهد اعتماد افراد به فروشگاه هایی که شعبه ی فیزیکـی دارنـد بیشـتر اسـت. زیرا احتمـال کلاهـبرداری و یا ایـن که کالای خریداری شده به دست شما نرسد کمتر است و اگر مشکلی پیش بیاید می توانید به آدرس فروشگاه مربوطه مراجعه کنید..

انتخاب روش خرید مناسب
وقتی از یـک فروشـگاه مجازی معتـبـر خرید می کنید معمولا انتخـاب های متعـددی برای نحـوه خرید و دریافت کالا برای شما وجود خواهد داشت. از جمله پرداخت وجه به صورت آنلاین، خرید به صورت پستی، واریز به حساب و ... . همیشه سعی کنید روشی برای خرید خود انتخاب کنید که کمترین ریسک پذیری را داشته باشد..

خرید به صورت آنلاین
معـمولا فروشگاه هایـی که ارائه دهنده سرویس های آنـلاین هسـتند خدمـات پرداخت اینتـرنتی خود را از یکی از بانکهای کشور دریافت می کنند و بانک ها نیز معمولا بابت ارائه این نوع سرویس از فروشگاه ها مبالغی بابت ضمانت دریافـت می کنند. تا در مواردی که از فروشـگاه مربوطه شکایتـی صورت گرفـت مورد اجرا قرار دهند. استفاده از این سیستم بیشتر در مواقعی مناسب است که شما محصول خود را می خواهید به صورت الکترونیکی دریافت کنید مانند خـرید کارت اینترنـت و …. . در پرداخت های آنلاین همیشه وقتی می خواهید مرحله پرداخت وجه را از طریق کارت انجام دهید وارد سـایت دومـی خواهید شد که سـایت بانـک دریافت کننـده وجـه اسـت که عمـوما سایت های بانک سامان بـه آدرس sb14.com و یا سـایـت بانـک پارسیان به آدرس pec.ir و یا سـایت معتبـر دیـگر بانـک هـا مـی بـاشد. دقـت کنیـد بسیاری از سارقان اینترنتی با راه اندازی سایت هایی شبیه به سایت های بانکها و آدرس های شبیه به آنها اقدام به کلاهبرداری نمـوده اند. اگر از مرورگـر IE اسفتاده می کنید، بعد از ورود به صفحه پرداخت بانک، تصویر یک قفل زرد رنگ پایین صفحه مشاهده می شود روی آن قفل دو بار کلیک کنید تا گواهینامـه سایت باز شود.در قسمت Issuedto آدرس بـانـک نـوشـتـه شـده اسـت . مثـلا اگـر وارد سـایـت بـانک پارسیـان شده بـاشید بـایدwww.pec.ir نوشته شده باشد. ولی اگر وارد قسمت پرداخت شدید و این قفل زرد رنگ را مشاهده نکردید، یا نام داده شده در قسمت Issuedto درست نبود، شماره کارت رمز خود را وارد نکنید چون نشان دهنده ی این است که این سایت از نظر امنیتی تایید نشده است و یا اصلا سایت بانک نمی باشد و اطلاعات شما در اختیار افراد دیگری قرارخواهد گرفت..

شیوه خرید از طریق واریز به حساب
در این روش بـرای خریـد اینتـرنتـی یـک کـالا بـایـد سـاعـت هـا در صـف بانک بایستـیـد تـا مبلغ را به حساب فروشگاه واریز کرده  سپـس شمـاره فـیش را در وب سـایت وارد کنید تا محصول مورد نظر را برای شما ارسال کنند. این شیوه یکی از بدترین شیوه های خرید اینترنتی اسـت و حتی شاید نتوان آن را یک خرید اینترنتی قلمداد کرد. زیرا استفاده از تجارت الکترونیک باید باعـث سـرعـت وسهـولـت در خـرید گردد، اما در این روش شما دردسر بیشتری نسبت به خرید فیزیکی خواهید داشت. از نظر امنیتی هم استفاده از این روش خریـد غیـر عـاقـلانه اسـت. در پـرداخت های الکترونیکی تمام سوابق تراکنش های مالی شما در سیـستم ثبـت مـی شود و حتـی مشـخص است که این کالا در چه تاریخی و از چه فروشگاهی و با چه قیمتی خریداری شده است. اما در حالتی که شما به حسـاب فـردی مبلغی واریزمی کنید ممکن است هیچ وقت چیزی به دست شما نرسد و چون شما مبلغ را در بـانک واریـز کـرده ایـد و ایـن فروشگتاه اینترنتی برای بانک شناخته شده نیست و فروشگاه ضمانتی هم به بانک نداده است. اثبات این که شما مبلغی را بابت خریـد محصـول خاصی که در اینترنت وجود داشته پرداخت کرده این مشکل تر است و ردیابی آن سخت تر و یا اگر بر فرض فیش بانـکی را گم کنید که اوضاع وخیم تر خواهد شد. بسیاری از سارقان از این روش نیز برای کلاهبـرداری هـای ایـنترنتی خود استفاده می کنند و با راه اندازی یک سایت و رائه یک محصول با قیمت وسوسه انگیز و ارائه شماره حساب از مشتـریان می خـواهـند مبـالغ را واریـز کنند. معمـولا این افراد درخواست مبالغ اندکی از مشتریان می کنند، به طور مثال 3 تا 5 هزار تومان. به همین خاطر بیشتر افراد وقتی چیزی به دستـشان نمـی رسـد در  پی شکایت نمی روند، اما در نظر بگیرید این افراد از هزاران نفر به این شیوه کلاهبرداری می کنند و مبالغ کلانی به جیب می زنند..

خرید پستی
شاید بتوان امـن تـریـن روش بـرای خریـد اینترنـتی استفـاده از سیسـتم خرید پستی باشد که امروزه اغلب فروشگاه ها نیز از این سرویس استفاده می کنند. شما با استفاده از این روش می توانید محصول مورد نظر را سفارش دهید و محصول موردنظر توسط شـرکت پسـت بـرای شمـا ارسـال شـده  و سپـس مـبلـغ کـالا را بـه مـامور پسـت تحویـل می دهید. می بینید که در این روش شما با اطمیـنان خـاطر و بـدون ایـنکه پولی را از پیش پرداخت کرده باشید می توانید محصول خود را خریداری کنید. استفاده از این روش برای کالاهایی که ماهیت فیزیکی دارند بسیار مناسب است. همیشه سعی کنید در فروشـگاهی که امکان خرید پستی وجود دارد از این روش استفاده کنید البته از این شیوه در محصولاتی که ماهیت فیزیکی ندارند مانند کارت اینترنتی و اطلاعات و حق عضویت و .... نمی توان استفاده کرد و باید شیوه پرداخت آنلاین استفاده شود..