رم ECC چیست؟

مقایسه رم ECC و رم معمولی

حافظه ئی‌سی‌سی (ECC memory-Error Checking & Correction)  نوعی از دستگاه‌های ذخیره‌سازی داده در رایانه است که قادر است بیشتر انواع مختلف خرابی داده‌ها را تشخیص داده و رفع کند. این نوع حافظه‌ها بیشتر در جاهایی استفاده می‌شوند که تحت هیچ شرایطی نباید داده‌ها آسیب ببینند، از جمله رایانه‌هایی که برای پردازش‌های علمی و مالی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این نوع حافظه‌ها تک‌تک بیت‌ها از خطر دستکاری شدن و تغییریافتن در امان هستند و داده‌هایی که از هر کلمه خوانده می‌شود، همیشه با داده‌هایی که در آن کلمه نوشته شده‌اند یکسان هستند، حتی اگر یکی یا تعدادی از بیت‌های ذخیره‌شده، تغییر حالت داده باشند. بسیاری از حافظه‌های غیر ئی‌سی‌سی توانایی تشخیص خطا را ندارند، هرچند که برخی از انواع حافظه‌های غیر ئی‌سی‌سی با استفاده از بیت پاریتی توانایی کشف خطا را دارند، اما نمی‌توانند ان را اصلاح کنند.

این نوع حافظه ها برای خطایابی و تصحیح داده های درونی طراحی شده اند. این حافظه ها چیپ های بیشتری نسبت به حافظه های Non-ECC دارند. در سیستم های کامپیوتری ای استفاده می شوند که دارای اطلاعات با ارزشی باشند و خرابی داده در آن به دادن بهای گزافی می انجامد. این حافظه ها ، امنیت داده را از اولین بیت خطا یعنی جاییکه یک واحد از اطلاعات بخاطر ایرادهای شبکه های مخابراتی در حین برقراری ارتباط تغییر می کند را تضمین می کند. اگر از سیستم شما برای مثال “۱” به عنوان داده فرستاده شود ولی “۰” دریافت گردد ، این اولین بیت خطا محسوب می شود.نباید اینگونه رم ها را به اشتباه با حافظه های Buffered یا Registere یکی گرفت. یک حافظه Registere/Buffered می تواند انتقال داده های شما را پایدار نگه دارد ولی اینگونه رم ها در عوض اینکار به صورت خودکار ، خطاهای حافظه را شناسایی و آن را برطرف می سازند. می توان گفت که در سرورها و ایستگاه های کاری ، چنین رم هایی با حافظه های Buffered/Registere همسان سازی می شوند (اما مستقیما به هم مربوط نمی شوند).

حافظه های  Non-ECC

این حافظه ها بیشتر در سیستم های خانگی استفاده می شود. این حافظه امکان خطایابی و تصحیح خودکار را ندارد اما مزیتی که نسبت به حافظه های ECC دارد این است که دارای ۲ درصد افزایش کارایی است و با قیمت مناسب تری تهیه می گردد. خطاها و اشکالات حافظه زمانی به وقوع می پیوندد که سیستم مدت زمان طولانی روشن باشد و داشتن اینگونه رم ها باعث رخداد خطا می شوند که منجر به خاموش کردن سیستم می گردد در حالیکه در حافظه های ECC این اتفاق رخ نمی دهد و سیستم می تواند مدت زمان بیشتری بدون وقفه به کار کردن ادامه دهد.

مقایسه بین هر دو نوع حافظه

چه فرقی بین این دو مدل حافظه وجود دارد وقتی که هر دو مدل تمام کارهایی را که یک حافظه باید انجام دهد را انجام می دهند ؟

حافظه های نوع اول بطور خودکار ، خطاهای بوجود آمده از حافظه شما را پیدا و آن را تصحیح می کند. حافظه های نوع دوم این کار را انجام نمی دهند اما سرعت عملکرد بیشتری دارند و کمی هم ارزانتر هستند. در نوع اول پایداری بیشتری وجود دارد و بیشتر در سرورها و ایستگاه های کاری کاربرد دارند یعنی جاییکه از دست دادن اطلاعات ، هزینه زیادی رادر پی خواهد داشت در حالیکه حافظه های Non-ECC در بیشتر سیستم های خانگی کاربرد دارند ، یعنی در جاییکه لازم نیست سیستم مدت زمان زیادی روشن بماند. باید توجه داشت که حافظه های نوع اول را فقط با حافظه های نوع اول مقایسه نمایید.