هرچند گاهی شرکت اینتل پردازنده هایی با معماری مختلف روانه بازار می نماید و برای هریک از این پردازنده ها بر اساس معماری طراحی شده اسمهای مختلفی را بیان می کند که برای ما این معماری گاها” ناشناخته و حتی جای سوال دارد و بعضا این اشتباه پیش می آید که پردازنده با فلان معماری از پردازنده دیگر قوی تر یا ضعیف تر است . ما در این مقاله کوتاه سعی داریم شما را بیشتر با معماری های مختلف معرفی شده توسط شرکت اینتل آشنا کنیم.

در تمامی پردازنده های شرکت اینتل (Pentium,Core 2 Doue,Core i3,core i5,core i7,….) نسل های مختلفی را دارند از نسل اول گرفته تا نسل هفت و هشت و یا نه و هریک از این نسل ها در هر کدام از پردازنده با نام مشترک خوانده می شوند که در زیر به معرفی هر کدام از آنها می پردازیم.

معماری  نهالم (Nehalem) :

نسل اول از پردازنده های یاد شده در بالا را نهالم یا Nehalem می نامند که ازترانزیستورهای ۴۵ نانومتری بهره می برد و از نظر قدرت و توان نسب به سایر نسل هایی که معرفی می شود ضعیف تر بوده و همچنین از نظر مصرف انرژی نیز بهینه نمی باشد.

معماری سندی بریچ (Sandy Bridge) :

نسل دوم از پردازنده های شرکت اینتل در پردازنده های تولید شده توسط این شرکت را سندی بریچ یا Sandy Bride می نامند که از ترانزیستورهای ۳۲ نانومتری استفاده شده و نسب به نسل قبلی خود از نظر قدرت و توان در رده بالاتر قرار می گیرد و همچنین از نظر مصرف انرژی بهینه تر می باشد.

معماری آی وی بریچ (Ivy Bridge) :

نسل سوم در پر دازنده های شرکت اینتل که این بار از ترانزیستورهای ۲۲ نانومتری استفاده شده است را آی وی بریچ یا Ivy Bridge می نامند که نسب به نسل های قبلی خود بهینه تر می باشد.

معماری هزول   (Haswell):

نسل چهارم در پردازنده های ایتل را با نام هزول یا Haswell می شناسیم که در آن ها از نیز مانند معماری نسل قبل از ترانزیستورهای ۲۲ نانومتری استفاده شده است با این تفاوت که شرکت اینتل این معماری را برای کاهش مصرف انرژی و استفاده بیشتردر دستگاههای قابل حمل مانند الترابوک ها و تبلت ها روانه بازار کرد تا بتواند با سایر رقبا در این دستگاهها رقابت نماید.

معماری برودول (Broadwell) :

به ترتیب یاد شده در بالا به نسل پنجم در پردازنده های اینتل می رسم که آن را با نام برودول یا Broadwell روانه بازار شده است در این معماری اندازه ترانزیستورها به ۱۴ نانومتر رسیده است.

معماری سکای لک (Skylake) :

نسل ششم پردازنده های با اندازه ترانزیستورهای ۱۴ نانومتری نیز روانه بازار شد که با نام سکای لک یا Skylake شناخته می شود تفاوت این نسل با نسل قبلی که هر دو از ترانزیستور ۱۴ نانومتری بهره می برند در میزان مصرف انرژی می باشد که در نسل پنجم میزان مصرف انرژی ۴۷W و در نسل ششم ۴۵W بوده و همچنین فرکانس پایه نسل پنجم ۲٫۵ GHZ و نسل ششم ۲٫۷ GHZ می باشد.

معماری کیبی لک  (Kaby Lake) :

نسل هفتم پردازنده های شرکت اینتل با نام کیبی لک یا Kaby Lake شناخته می شوند که در این نسل نیز از ترانزیستورهای ۱۴ نانومتری بهره برده شده است که باز نسبت به دو نسل قبلی که از همین تعداد ترانزیستور استفاده شده است از نظر مصرف انرژی و فرکانس پایه بهتر عمل می نماید.

معماری کانون لک (Cannon Lake) :

نسل هشتم از پردازنده های شرکت اینتل در سال ۲۰۱۷ و با ترانزیستورهای ۱۰ نانومتری عرضه شد که نسبت به نسل های قبلی ریزتر و از نظر مصرف انرژی و توان بهینه تر می باشد این نسل را با نام کانون لک یا Cannon Lake می شناسیم.

معماری ایسی لک (Ice Lake) :

نسل نهم از پردازنده های اینتل از معماری با نام ایسی لک یا Ice Lake بهره می برند با ترانزیستورهای ۱۰ نانومتری که با نسل قبل تفاوت های جزئی را دارا می باشند این پردازنده ها در ۲ سری U  که بین ۱۵ تا ۲۸ وات مصرف خواهند داشت و نمونه بهینه‌تر سری Y که برای نوت بوک‌ها و تبلت‌های کوچک‌تر تولید می‌شود.

معماری تیگر لک (Tiger Lake) :

در نسل دهم از پردازنده های شرکت اینتل ما دوباره با ترانزیستورهای ۱۰ نانومتری روبرو هستیم که این نسل را تیگر لک یا Tiger Lake می نامند که کماکان در حال تحقیق و توسعه می باشند و زمان احتمالی معرفی به بازار در این معماری سال ۲۰۲۰ یا ۲۰۲۱ می باشد.